hotel doro city hotel doro city hotel doro city hotel doro city hotel doro city hotel doro city hotel doro city hotel doro city hotel doro city

Hotel Address:

"Muhamet Gjollesha" Street, Md.38 H.1.
Njesia Bashkiake nr 7, PO 1023
Tirane Albania
Tel: +355 42 232 206

+355 42 253 584
Mob: +355 67 2018 541
Fax: +355 42 247 070

Web: www.hoteldorocity.com
Email of Hotel Doro City: recepsion@hoteldorocity.com
Cfare eshte Tirana...

Tirana ėshtė Kryeqyteti i Shqipėrisė dhe qendra mė e rėndėsishme politike dhe ekonomike nė vend. Ajo u themelua nė 1614 nga Sulejman Pasha i Mulletit, por mbeti e parėndėsishme deri nė 1920 kur ajo u shpall kryeqytet pėr shkak tė pozicionit tė saj gjeografik mė shumė ose mė pak nė mes tė vendit. Nė vitet e fundit Tirana ėshtė transformuar plotėsisht nga njė qytet i shurdhėr i stilit komunist, nė njė kryeqytet modern, te gjallė dhe frymėzues me ndikim europian. Nė Tiranė mund tė vizitoni: Muzeun Historik Kombėtar, Xhamine e Et'hem Beut , Kullen e Sahatit, kompleksin e ministrive ", Blloku, blloqet me ngjyra te apartamenteve, etj.Tirana International Airport ndodhet 20 km nga qyteti.


Institucionet kryesore kulturore tė Tiranės janė Teatri Kombėtar, Teatri Kombėtar i Operas dhe Baletit tė Shqipėrisė, Galeria Kombėtare e Arteve. Shfaqjet e kompozitorėve me fame boterore, janė kryer rregullisht nga Orkestra Simfonike e Radio Televizionit Shqiptar.Qyteti shėrben si njė vend pėr Bienalen e Tiranės, Festivalin e Jazzit Tiranė, Diten e Verės, Naten e Bardhė (mė 28 nėntor), Rally Albania, Netet e Klipit Shqiptar dhe Tirana Fashion Week. Kohėt e fundit, Tirana e ka ridisenjuar identitetin e saj si njė qytet mesdhetar me plot kafene dhe njė natė tė gjallė.